niedziela, 21 maja 2017

Ciasto z rabarbarem i jabłkami na kruchym cieście z bezą i płatkami migdałowymi.



Ciasto z rabarbarem na kruchym cieście to klasyka wiosennych wypieków. Najlepszy rabarbar to oczywiście ten majowy. Jest błędnie nazywany owocem. Rabarbar jest warzywem, którego historia sięga do starożytnych Chin. Rabarbar, inaczej nazywany rzewieniem z powodu zawartości kwasu szczawiowego, jest ucieleśnieniem zasady: co za dużo to nie zdrowo. Wiadomym jest, że rabarbar to doskonały dodatek to ciast, możemy z rabarbaru zrobić pyszny, o kwaskowatym smaku kompot, a jeżeli w upalny dzień podamy go z kostkami lodu i miętą mamy cudownie orzeżwiający napój.
Rabarbar w swym składzie posiada wiele cennych witamin oraz wiele odżywczych wartości, ale nie należy spożywać raabarbaru codziennie. Zawiera bowiem duże ilości szczawianów, które wiążą wapń i usuwają go z organizmu. Nadmiar szczawianów sprzyja także utrudnieniu przyswajania pewnych substancji przez organizm. Ponadto w łodygach zawarta jest rapontycyna, więc z rabarbarem nie powninni przesadzać mężczyźni - jest to substancja podobna do żeńskich hormonów. 
Tak więc drogie Panie dbajmy o dietę naszych mężczyzn. 
Nie oznacza to jednak, żeby całkowicie rezygnować z dobrodziejstw wiosny i z całą pewnością nie można odmówić sobie szklanki pysznego kompotu z rabarbaru, czy też kawałek ciasta. Jeżeli poniesie nas odrobina fantazji cukiernicznej, może powstać pyszne, delikatne, niezwykle mięciutkie i proszę mi wierzyć wprost rozpływające się w ustach arcydzieło kulinarne. Całym sukcesem tego ciasta oprócz doboru owoców jest doskonale zrobione kruche ciasto oraz fantastyczna beza, chociaż rodzina nazywa to pianką. Dopiero całość stanowi fantastyczne, niezwykle puszyste ciasto. 


Składniki:

Na masę rabarbarowo - jabłkową:
- ok. 1 kg rabarbaru,
- 2-3 jabłka,
- cukier - kilka łyżeczek wedle uznania,
- 2 łyżeczki cukru wanilinowego,

Do ciasta na kruchy spód:
- 2 szklanki mąki pszennej,
- 1/2 szklanki cukru pudru,
- 200 gram masła,
- 5 żółtek,
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 2 łyżeczki cukru waniinowego

Na bezę:
- 5 białek,
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
- 3/4 szklanki cukru pudru

Dodatkowo:
- 3/4 słoiczka dżemu malinowego,
- płatki migdałowe.

PRZYGOTOWANIE:

1. Masa rabarbarowo - jabłkowa: rabarbar umyć, pokroić na 1-2 cm kawałeczki. Jabłka umyć, mozna obrać ze skórki, zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Wszystko zasypać cukrem. Słodzimy wedle uznania. Podsmażać, nadmiar wytworzonego soku musi odparować. Musi być taka gęsta masa. W trakcie podsmażania dodajemy cukier wanilinowy. Zostawiamy do ostygnięcia.

2. Kruche ciasto: odmierzoną makę przesiewamy wraz z proszkiem do pieczenia; dodajemy cukier wanilinowy i masło; siekamy nożem, a następnie rozcieramy dłońmi do momentu, aż masło będzie w małych kawałkach; dodajemy 5 żłółtek i całość zagniatamy, Gotowe ciasto można włożyć na kilka minut do lodówki.


3. Tortownicę wysmarować masłem, posypać bułką tartą. Gotowe ciasto przekładamy do tortownicy. Lekko nakłuwamy ciasto widelcem po całej powierzchni. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 170 st. C, na około 5-8 miniut (ciasto musi bardzo delikatnie się zarumienić).


4. Następnie na takie ciasto wykładamy dżem malinowy.


5. Na dżem malinowy wykładamy masę jabłkowo - rabarbarową.



6. Przygotowujemy bezę (piankę): 5 białek ubijamy, dodając stopniowo cukier puder. Jeżeli chcemy, aby beza wyrosła duża i nie była gumowata, musimy ubijać co najmniej od 10 do 15 minut. Piana musi być lśniąca i bardzo sztywna. Na koniec dodajemy 2 łyżki mąki ziemniaczanej i delikatnie łączymy z ubitą pianą. Tak przygotowaną ubitą pianę przekładamy powoli na ciasto. Na wierzchu tworzymy różne tzw. zawijasy. Ciasto po upieczeniu ładnie się prezentuje. 


7. Ubitą pianę posypujemy płatkami migdałowymi.


8. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C, na około 20 minut. Po tym czasie ciasto pozostawiamy w piekarniku na jakieś 15-20 minut. 
Następnie wyciągamy z piekarnika i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia.








9. Doskonałym dodatkiem do tego ciasta będzie kompot z rabarbaru


Rabarbar z powodzeniem i bez obaw można zamrażać. Jest doskonały wówczas do ciast. Po rozmrożeniu jest bardziej miękki i bardzo szybko przesmaża się go. Przed użyciem oczywiście wyciagamy z zamrażalnika wcześniej i rozmrażamy. Nie wkładać do gorącej wody w celu szybszego rozmrożenia. Do kompotu radzę używać jednak świeżgo rabarbaru. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz