piątek, 4 maja 2018

Maj na talerzu. Sezonowe warzywa i owoce.


Maj przez wielu ludzi uważany jest za najpiękniejszy i najprzyjemniejszy miesiąc w całym roku. Przyroda ożywa i raczy nas cudownymi widokami oraz zapachami kwitnących drzew, kwiatów i krzewów, budzą się do życia owady. Wreszcie jest ciepło i mamy większą motywację do życia. Po zimie tęsknimy za nowalijkami, a tych smaków ten wiosenny miesiąc nam nie żałuje.
Maj obfituje bowiem w sezonowe świeże warzywa i owoce, którymi powinniśmy wzmocnić nasze organizmy. Napewno każdy z nas nie mógł się doczekać kiedy pojawią się te witaminowe bomby. Ale zanim będziemy zaopatrywali się na naszych rodzimych ryneczkach i bazarkach, warto przypomnieć sobie, które warzywa i owoce będą królowały na naszych stołach w maju.

WARZYWA:


Bób - jest rośliną bardzo cenną pod względem odżywczym. W 100 g bobu znajduje się aż 26 g roślinnych protein i 25 g błonnika spożywczego. Jest to więc doskonała propozycja dla wegetarian oraz wszystkich próbujących ograniczyć ilość mięsa w diecie, jak również dla osób cierpiacych na nawykowe zaparcia. Imponująca zawartość błonnika ma również działanie prewencyjne w stosunku do raka jelita grubego i odgrywa znaczącą rolę przy utrzymywaniu prawidłowego poziomu cholesterolu. Obecne w bobie izoflawonoidy i sterole roślinne dają wspaniałe rezultaty w zwalczaniu komórek raka piersi. Poza tym bób powinien znaleźć się w jadłospisie każdej przyszłej mamy, ze względu na niezwykle wysoką zawartość kwasu foliowego. Niebagatelne są również zasoby pozostałych witamin z grupy B, zwłaszcza B1, B2 i B6. Ta roślina strączkowa jest niezwykle bogata w mangan, dzięki czemu zapobiega artretyzmowi i pomaga wzmacniać strukturę kostną, chroniąc ją zarazem przed wypłukiwaniem wapnia. Znajdujące się w bobie cynk i magnez wspierają gęstość i twardość kości, a spora doza potasu, ma olbrzymie znaczenie dla zdrowia serca i utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. Bób to również dobra energia, odporność i samopoczucie dzięki znajdujacym się w nim: miedzi, żelazie i aminokwasach.
Bób nie jest jednak pokarmem całkiem niewinnym. Jest ciężkostrawny, posiada właściwości gazotwórcze i, jedzony bez umiaru, może powodować bolesne wzdęcia.
Bób zbierany jest od maja do lipca.
Bób dobrze komponuje się z boczkiem, w postaci pure z pieczonymi ziemniakami. Sprawdza się jako dodatek do zup jarzynowych, grzanek, jako ciepły dodatek do dań z ryb. Doskonale smakuje ugotowany i podany z masłem i bułką tartą. Pasuje również do sałatek. Łupinki należy przed jedzeniem obrać.
Na bardziej ambitnych kucharzy czekają dziesiątki ciekawych przepisów z wykorzystaniem wyłuskanych zielonych ziaren.





Botwina - przyjaciółka wegetarian. Zawiera witaminy A i C, żelazo i wapń. Zawarty w niej błonnik reguluje nasz apetyt, zaś kwas foliowy koi nerwy. Zawiera 13 różnych antyoksydantów, głównie z grupy flawonoidów, które poprawiają krążenie krwi, zaś obecne w roślinie antocyjany pomagają usunąć z organizmuu wolne rodniki odpowiedzialne za przyspieszone starzenie organizmu.
Botwinka jest bogata w biotynę i cząsteczki siarki, dzięki temu nasza cera wygląda świeżo i zdrowo.
Roślina ze względu na swój skład chemiczny, jest warzywem zasadotwórczym, dzięki czemu pomaga zachować niezbędną dla zdrowia równowagę kwasowo-zasadową.
Nie każdy jednak może jeść botwinę, bowiem duża zawartość szczawianów w tej roślinie jest powodem dla którego osoby chore na kamicę nerkową umieszczają znikome ilości botwiny w swojej diecie, aby uniknąć powstawania jeszcze większych złogów w nerkach. Również osoby u których stwierdzono niedobór wapnia powinny być ostrożne z uwagi na to, że botwina utrudnia wchłanianie Ca z pożywienia.
Sezon na botwinę trwa od maja do września. Wykorzystuje się do zup, sałatek, chłodników i napojów warzywnych.





Groch - roślina strączkowa, której wartości odżywcze i właściwości zdrowotne najpierw doceniano na Bliskim Wschodzie, a dopiero potem w Europie. Groch jest przede wszystkim dobrym źródłem białka. Dostarcza też składniki mineralne, takie jak żelazo, wapń, fosfor, magnez, potas. Poza tym zawiera witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B, które chronią układ nerwowy i pomagają zapobiegać stanom lękowym oraz łagodzą skutki stresu.  Ma też sporo antynowotworowych przeciwutleniaczy.
Zaletą grochu jest niski indeks glikemiczny. To cecha szczególnie ważna dla osób chorych na cukrzycę typu II.
Groch należy do produktów wzdymających. Jeśli miewasz wzdęcia po grochu, łącz posiłek z zielonymi warzywami, warzywami bez skrobi (pomidor, ogórek, bakłażan, cukinia, liściaste).
Groch nadaje się na surówki, sałatki. Doskonale komponuje się z innymi warzywami takimi jak sałata, marchewka i pomidory.
Najbardziej jednak znane potrawy na bazie grochu to zupa grochówka i wigilijna kapusta z grochem.

Oprócz właściwości zdrowotnych i zastosowaniu w lecznictwie, groch ma dosyć szerokie zastosowanie w kosmetyce. Może być stosowany jako składnik masek zwalczających niedoskonałości, podrażnienia cery. Działa również przeciwzapalnie oraz nawilżająco.



Kalafior - jest jednym z cenniejszych warzyw ze względu na skład chemiczny, a także ceniony jest za walory smakowe i dietetyczne. Jest bogaty w witaminy z grupy B ( B1, B2, B3, B6 oraz kwas foliowy), C, K i E. Zawiera on również istotne minerały, jak wapń, magnez, fosfor, potas i mangan. Jest ponadto jednym z najlepszych źródeł białka roślinnego.
Kalafior zawiera śladowe ilości tłuszczu. Oprócz protein, roślina ta dostarcza dużej ilości błonnika i kwasów tłuszczowych omega 3.

Kalafior wspomaga uklad krążenia, układ pokarmowy, wpływa na zdrowie oczu, redukuje uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV, pomaga chronić organizm przed zaburzeniami neurodegeneracyjnymi, pozytywnie wpływa na prawidłowe ciśnienie, wyrównuje poziom elektrolitów, wspomaga pracę mózgu i układu nerwowego, pomaga chronić organizm przed cukrzycą, pomaga w walce z rakiem.

Roślina posiada olejki eteryczne, które uwalniaja się podczas gotowania. Kalafior można jeść na surowo, zapiekać i gotować. Pasuje do sałatek i zup.




Kalarepa - warzywo nie króluje zbyt często na polskich stołach. A szkoda, ponieważ zawiera prawie wszystkie składniki odżywcze oraz mineralne. Jest też bogactwem luteiny. Jej właściwości doceniono już w starożytnym Rzymie.
Kalarepa jest bardzo łagodna i lekko słodkawa w smaku. Posiada bardzo małą kaloryczność.
Jest warzywem, które zawiera bardzo pokaźną ilość nie tylko witamin, składników mineralnych, ale także błonnika. Jest bogatym źródłem witaminy C. Ponadto kalarepa wykazuje działanie antynowotworowe. W kalarepie zawarte są również witaminy z grupy B, a także składniki mineralne takie jak miedź, wapń, potas, magnez oraz żelazo niehemowe.
Liście kalarepy są również jadalne i jeśli się je odpowiednio przyrządzi wprowadzą do organizmu witaminy A, K oraz witaminy z grupy B kompleks. Liście kalarepy dostarczą także bardzo dużą dawkę żelaza, która może pomóc anemikom.
Kalarepa wykazuje działanie antynowotworowe, ma właściwości grzybobójcze oraz bakteriobójcze.

Można ją jeść na surowo, a także gotować faszerować, zapiekać. Doskonale nadaje się do surówek, zup i zapiekanek.




Ogórek siewny - zawiera bardzo dużo witaminy K. Również bogaty jest w mikroelementy takie jak potas, wapń, żelazo, magnez i fosfor.
Ogórki powinny dołączyć do naszej diety ze względu na poniższe korzyści zdrowotne:

- ogórki utrzymują nawodnienie organizmu,
- ogórki przynoszą ulgę w oparzeniach słonecznych,
- ogórki usuwają toksyny,
- ogórki są pełne witamin,
- ogórki dbają o piękno skóry,
- ogórki są idealne dla zrównoważonej wagi ciała,
- ogórki rewitalizują oczy,
- ogórki wykazują działanie przeciwnowotworowe,
- ogórki regulują cholesterol, ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi,
- ogórki są pomocne dla zdrowia jamy ustnej,
- ogórki zapewniają zdrowe włosy i paznokcie,
- ogórki są zdrowe dla stawów,
- ogórki są dobre na kaca,
- ogórki pomagają utrzymać nerki w zdrowiu.

Ogórki można kisić, marynować w occie. Idelne są w surówkach, zupach.




Rabarbar - jest źródłem witamin A, C, E, a także potasu, sodu, magnezu, żelaza, fosforu oraz kwasu foliowego i błonnika, a także beta - karoten.
W rabarbarze znajduje się dużo szkodliwego kwasu szczawiowego, dlatego nie powinny go jadać osoby chore na nerki i reumatyzm. Z kolei lecznicza odmiana rabarbaru - rzewień lekarski - ma własciwości antyrakowe, antyoksydacyjne i przeczyszczające.
Jest niskokaloryczny, dlatego jest polecany osobom dbającym o linie.

Rabarbar ma charakterystyczny kwaskowaty, cierpki smak i są koloru różowego, czerwonego lub zielonego. Im czerwieńszy rabarbar, tym słodszy smak.
Nadaje się świetnie na kompot (jest niezwykle orzeźwiajający i dobrze gasi pragnienie), kisiele, galaretki. Pyszne są placuszki albo ciasto z rabarbarem. Bardzo dobrze komponuje się z truskawkami, z jabłkami , wówczas można go wykorzystać do zrobienia konfitur. Można zrobić z niego wykwintny dodatek do mięsa, drobiu lub ryby.




Szczaw - jest niskokaloryczny. Zawiera za to mnóstwo witamin: beta - karoten, kwas foliowy, witamina A, B2, B6, C, E, PP oraz minerałów: magnez, wapń, krzem i żelazo. Dzięki zawartości błonnika szczaw pobudza trawienie, zwiększa apetyt, chroni serce i wątrobę, a także działa moczopędnie i krwiotwórczo.
Wprowadzając szczaw do swojej diety musimy pamiętać, że roślina zawiera w swoim składzie kwas szczawiowy, dlatego może on przyczyniać się do powstawania kamieni w nerkach.

Najbardziej popularną potrawą jest zupa szczawiowa z dodatkiem jajek i śmietany niwelujący kwaskowaty smak. Szczaw mozna mrozić i przetwarzać.




Szpinak - zawiera bardzo duże ilości żelaza, które łatwo przyswaja nasz organizm. Ma w swoim składzie dużo witamin i soli mineralnych, a zwłaszcza chlorofilu. Zawiera również białka węglowodanów, błonnik, wapń, potas, sód, fosfor, magnez i cynk.

Szpinak ma własciwości antynowotworowe, sprawdza się przy anemii, obniża ciśnienie, posiada właściwości odchudzające, zalecany jest kobietom w ciąży.

Najlepiej smakuje świeży, surowy szpinak nadaje się do sałatek. Można łączyć go z serami plesniowymi, fetą, parmezanem i oscypkiem.
Pasują do niego owoce - gruszki, winogrona, truskawki i cytrusy.
Liście szpinaku nadaja się także jako farsz do pierogów, nalesników i tart z kruchego ciasta.

Osoby cierpiące na kamicę nerkową powinny jak najmniej spożywać szpinak. Aby wyrównać straty wapnia wskazane jest dodawać do potrawy zsiadłego mleka lub lub jajka, aby wyrównać jego straty.

Szparagi zielone i białe - łączą je wyjątkowe walory smakowe i bogactwo wartości odżywczych. Są bogatym źródłem witaminy K i kwasu foliowego. Zawierają karoten, witaminy: B, B2, B6, witaminę C, a także sole potasowe, wapń, sód, fosfor, magnez, fluor i żelazo.

Szparagi podajemy np. z szynką, z grzybami, zapiekane pod beszamelem, ciastem francuskim. Mogą być dodatkiem do sałatek, ryb i mięs. Można również ugotować na parze i podawać z masłem i bułką tartą. Szparagi można mrozić i marynować.





Poza wymienionymi wyżej warzywami mamy również szeroką gamę zielonych, zdrowych warzyw lisciastych o zaletach smakowych i szerokich wartosciach odżywczych - sałaty. 
Swój kolor zawdzięczają chlorofilowi, który ma działanie bakteriobójcze, przyspiesza gojenie, chroni przez zarazkami, pomaga pokonać infekcję. Ma działanie antynowotworowe, dostarcza kwasu foliowego, witamin B, E i C, potas, żelazo, mangan, magnez, kwasy organiczne. Jest niskokaloryczna, orzeźwia, poprawia trawienie i odkwasza. Ciekawe efekty smakowe przynosi mieszanie różnych gatunków. Sałatę można jeść samą i z dodatkami: ziołami, pomidorem, ogórkiem, papryką, rzodkiewką, kaparami, cebulą, oliwkami, fasolą, jajkami na twardo, serem pleśniowym, żółtym, rybą wędzoną, owocami. Podajemy polaną sosem: winegret, jogurtowym lub majonezowym. Sałatę można podać ze śmietaną na słodko oraz może być dodatkiem do kanapek.

ją sosy: winegret, jogurtowy, majonezowy. Bardzo dobrze komonuje si
Sałata rzymska


Sałata karbowana




Sałata masłowa




Sałata lodowa



Powszechnie znaną, cenioną i wykorzystywana do dań w naszym kraju jest natka pietruszki. Wiosenna, świeża, zawierająca dużą zawartość witaminy C i beta - karotenu
Wzmacnia, oczyszcza organizm oraz poprawia cerę i humor.
Pasuje do wszelkiego rodzaju rodzaju bulionów mięsnych, dań z mięs, zup i soków warzywnych, surówek oraz sałatek. 






Majowy miesiąc to również świeże: młoda kapusta biała, kapusta czerwona, rzodkiewka, młode ziemniaki, pietruszka, cebula dymka. 



OWOCE:


Truskawki - dobre dla zdrowia i urody. Właściwości lecznicze i odżywcze są nie do przecenienia. Poleca się je reumatykom, cierpiącym na schorzenia wątroby oraz nerek (działają moczopędnie). Truskawki są dobroczynne na serce, ponadto są wskazane dla osób z nadwagą, chronią przed cukrzycą, posiadają antuwirusowe właściwości.
Zawierają witaminę C, A, E, B1, B2, B3, B6 oraz wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk.
Najlepiej smakują na surowo w sezonie jako desery, dodatek do ciast. Przygotowuje się z nich kompoty, konfitury, dżemy, powidła. Można je mrozić.



Agrest - jest naturalnym sposobem na problemy z zaparciami. Wspomaga procesy trawienne, dzięki zawartości błonnika usprawnia pasaż jelitowy, wzmaga i poprawia apetyt. Chroni układ krwionośny i serce przed chorobami. Agrest działa moczopędnie, posiada własciwości oczyszczające organizm z toksyn. Owoce agrestu bogate są w witaminę, która wspiera odporność oraz witaminę A, która wzmacnia wrok, a B1 i PP zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Owoce agrestu bardzo dobrze smakują na surowo, prosto z krzaczka. Zielone są nieco bardziej kwaśne, a czerwone słodkie i delikatne. Agrest można z powodzeniem mrozić, a ze świezych owoców robić dżemy, konfitury, kompoty, powidła, ciasta, babeczki, a nawet nalewki.
Agrest może służyć również jako smakowy dodatek do win, a poddany procesowi suszenia czy kandyzowania stanowi idealną przekąskę.

Agrest znajduje również zastosowanie w kosmetyce, w kremach przeciwzmarszczkowych, maseczkach. Stanowi dodatek do toników, które upiększają i oczyszczają cerę.

Całorocznie możemy zaopatrywać się również w jabłka i gruszki.

Za miesiąc zapraszam na kolejne zestawienie sezonowych warzyw i owoców - czerwcowych. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz