Niektóre potrawy tak głęboko wrastają w polską kuchnię, że nie zastanawiamy się nad ich pochodzeniem. Uważa się, że nazwa tego kwadratowego makaronu pochodzi od włoskiego lasagne. Początek historii łazanek sięga XVI wieku, kiedy do Polski przybyła pochodząca z Włoch żona Zygmunta I Starego - Bona Sforza. Królowa nie była zachwycona polską kuchnią, która była dla niej zbyt ciężka, tłusta i bardzo uboga w warzywa. Sprowadziła na dwór swoich kucharzy, a wraz z nimi nowe warzywa i makarony.
Do końca XIX wieku łazanki przyrządzano inaczej niż obecnie. Zamiast mieszać makaron z pozostałymi składnikami dania, przekładano warstwy makaronu z warstwami farszu i zapiekano. Dzisiaj łazanki przygotowujemy głównie z kapustą świeżą lub kiszoną, z dodatkiem leśnych grzybów lub pieczarek, boczku kiełbasy, mięsa, niejednokrotnie okraszone słoniną. Fabryczne łazanki można kupić w każdym sklepie, jednak te zrobione z domowego ciasta, podsuszone na stolnicy, są lepsze.
Przepisów na najlepsze domowe łazanki jest tyle, ile domowych kucharek. Osobiście preferuje domowy makaron, ale z braku czasu czy kiepskiego samopoczucia (czytaj malutkiego lenistwa) używam makaronu kupionego w sklepie. Jeżeli już posiłkuję się kupnym zawsze wybieram makaron Lubella, on nigdy mnie nie zawodzi. Łazanki z kapustą kiszoną i pieczarkami przygotowuję w sposób łatwy i przede wszystkim akceptowalny przez moje dzieci. Uwielbiają łazanki, ale kapusta kiszona i pieczarki koniecznie muszą być zmielone. Jest to dobry sposób, aby przemycić trochę zdrowia na talerzu, zwłaszcza dla małych niejadków. Kapusta kiszona to przecież bogactwo witamin, a pieczarki wbrew dawnym stwierdzeniom nie są bezwartościowe pod względem odżywczym. Zawierają dużo witamin z grupy B i posiadają właściwości przeciwnowotworowe, odpornościowe i antybakteryjne.
Co prawda moje dzieci są już dorosłe, ale odkąd pamiętam farsze z kapusty kiszonej i pieczarek zjadały tylko w formie zmielonej i pozostało to już niezmienną tradycją. A ja tradycje szanuję :)
Składniki:
- makaron łazanki,
- 70dkg kapusty kiszonej,
- 70dkg świeżych pieczarek,
- średnia cebula,
- sól,
- pieprz ziołowy ekologiczny,
- masło
PRZYGOTOWANIE:
1. Kapustę kiszoną ugotowałam. Odcedziłam na durszlaku i pozostawiłam do ostygnięcia. Po ostygnięciu lekko odcisnęłam z nadmiaru wody.
Jeżeli kapusta kiszona jest bardzo kwaśna, przed ugotowaniem zalewam ją zimną wodą na około jedną godzinę, po czym odcedzam. Następnie ponownie zalewam świeżą wodą i gotuję.
2. Pieczarki obrałam, pokroiłam na kilka większych części. Ugotowałam w lekko osolonej wodzie.
3. Drobno pokroiłam cebulę.
4. Ugotowałam makaron.
5. Kapustę kiszoną i pieczarki zmieliłam w maszynce (sitko o dużych oczkach).
6. W garnku rozpuściłam masło, podsmażyłam cebulę. Dodałam zmieloną kapustę i pieczarki. Wszystko wymieszałam. Doprawiłam solą i pieprzem ziołowym.
Można ewentualnie doprawić do smaku wedle uznania.
8. Podaję na ciepło.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz